Praha trochu jinak

Jako každoročně se i 4.A vydala letos v září na školní výlet do Prahy. Navštívili jsme turisticky atraktivní místa Starého Města a Hradčan, jako např. Václavské náměstí, Prašná brána, Staroměstské náměstí, Karlův most nebo Pražský hrad. Památky jsme si vychutnali nejen při pěší procházce, ale i z terasy Národního divadla nebo z paluby vyhlídkové lodi po Vltavě.

Další program byl již trochu netradiční. Navštívili jsme Českou národní banku, kde jsme se nechali unést do světa „koruny české“ v expozici Za měnou CS. Dozvěděli jsme se spoustu informací o historii a současnosti české měny a doplnili si tak znalosti z ekonomiky.

Zlatým hřebem programu byla však s napětím očekáváná návštěva letiště Václava Havla. Z nabídky exkurzí jsme zvolili tu z našeho pohledu nejzajímavější, a to exkurzi po letištním provozu a prohlídku Czech Aviation Training Centra. Nejprve jsme se prošli po provozních plochách letiště, kde jsme viděli odbavení letadel před odletem nebo po příletu. Průvodce nás seznámil s mnoha profesemi, které se starají o chod letiště a odbavení letadel.

Druhá část exkurze nás zavedla do výcvikového střediska pro piloty a posádky letadel. Zde jsme si prohlédli výcviková zařízení a nouzové vybavení letadel pod vedením leteckého profesionála. Měli jsme možnost prozkoumat i pilotní kabinu simulátoru letadla Boeing B737 a seznámili se s prací palubního personálu v případě mimořádné situace za letu. Odvážlivci si vyzkoušeli i nouzovou evakuaci po skluzech z paluby letadla Airbus A320.

Místo plánované návštěvy divadelního představení „Slepice na zádech“ divadla Ungelt, která byla k našemu velkému zklamání na poslední chvíli zrušena, jsme byli nuceni vymyslet náhradní večerní program. Téměř jednohlasně se studenti shodli na teambuildingové aktivitě posilující vztahy v kolektivu – únikové hře. Rozdělili jsme se do skupin a každý tým navštívil jednu únikovou místnost. Pomocí své chytrosti, selského rozumu, šikovnosti, a hlavně týmové spolupráce jsme se pokoušeli dostat ven. Časový limit v tajemných místnostech však plynul velmi rychle a některým týmům se i přes veškerou snahu podařilo uniknout až na poslední chvíli.

Po celou dobu výletu nám počasí nadmíru přálo, a i přes neočekávanou změnu programu se školní výlet vydařil po všech stránkách.

Ing. Barbara Barošová
Mgr. Eva Pražanová