Den poezie – 25. ročník

Festival „Den poezie“ se každoročně odehrává v listopadu v desítkách měst celé České republiky na počest narození Karla Hynka Máchy (16. 11. 1810). V rámci tohoto festivalu připravují knihovny, literární spolky, divadla, muzea a divadelní představení zajímavé akce, na které je vstup zdarma.

Letos festival podpořili svou účastí studenti 2. A s vyučující CJL B. Grebíkovou ve spolupráci s Knihovnou na Vietnamské ulici v Porubě. Letošní téma znělo „Poezie v obrazech“. Přednášející měla pro všechny přítomné připravenou zajímavou prezentaci s názvem POEZIE NENÍ ZMIJE. Jejím cílem bylo mladým lidem ukázat, jak si k poezii najít cestu a jak se umělecky seberealizovat. Studenti byli dále seznámeni s tvorbou básníků Petra Hrušky, Bohuslava Reyneka a Ireny Šťastné. Dověděli se i o existenci festivalu PROTIMLUVFEST i o akci VYčítání. Součástí společně strávené lekce byla i prohlídka výstavy fotografií u příležitosti 100. výročí seznámení Suzanne Renaudové a Bohuslava Reyneka od Roberta Tichého. V závěru studenti vymysleli krátké básně, které zpracovali i výtvarně. Před odchodem z knihovny zpestřili kachličky na chodníku jedním textem básně B. Reyneka.

Odměnou za společně strávené chvíle byly suvenýry, které zúčastnění obdrželi od organizátorů DNE POEZIE, který je ukázkou vzájemné propojenosti lidí, kteří mají rádi kulturu a poezii především.