Pražští chodci ze 4. B

Což nepřicházejí denně,
ať je to sebenepozorovanější,
do Prahy lačné duše ze všech koutů
našich zemí, aby vzývaly pražská
tajemství a aby je vždy znovu
obrozovaly svou tichou touhou?
Vítězslav Nezval – Pražský chodec.

„Kdo by neznal Prahu!“ může si dnes říkat kde kdo. Ale je tomu opravdu tak? Do Prahy se dnes jezdí za zábavou, za obchodními centry, za kulturou vysokou i pokleslou. Studenti 4. B navštívili Prahu na konci září ve dnech 25. 9. – 27. 9. 2023, aby objevili Prahu historickou i Prahu současnou a pomyslně se tak setkali s významnými osobnosti tohoto města. A jak nejlépe město poznat? Přece pěšky!

První den byl věnován prohlídce nejznámějších památek a následně Malé Strany, která je spjatá především s osobností Jana Nerudy. Před hospodou U Dvou Slunců jsme zavzpomínali na jeho život a tvorbu. Nemohli jsme rovněž minout Černínský palác, abychom si zde připomněli rok 1948 a nevyjasněný pád z okna Jana Masaryka. Večer už nás čekalo divadelní představení Studia Ypsilon Sežeňte Mozarta. Všichni jsme se skvěle bavili, včetně zarytých odpůrců divadelního umění, kteří i přes únavu neusnuliJ. Po představení byli studenti mile překvapeni vstřícností herců, kteří se s nimi ochotně vyfotili a prohodili pár slov.

Druhý den byl programem nejpestřejší. Studenti absolvovali workshop Židovského muzea s názvem Dobrodruzi proti své vůli, kdy se prostřednictvím dopisů seznámili s některými osudy prchajících židů před 2. světovou válkou. Následně jsme absolvovali komentovanou prohlídku 2 synagog a židovského hřbitova. Nezapomněli jsme si připomenout také osobnost a tvorbu Franze Kafky. Odpoledne jsme se vydali pěšky na Vyšehrad se zastávkou u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde studenti spontánně zapálili svíčky parašutistům, kteří spáchali v roce 1942 atentát na Heydricha a následně byli v daném kostele dopadeni. Na Slavíně jsme zakončili putování u Karla Hynka Máchy, připomněli si nejen jeho tvorbu, ale především jeho význam pro Čechy v průběhu dějin, a zapálili na jeho hrobu svíce. Pozdní odpoledne studenti využili vlastními aktivitami. Někteří navštívili Petřín, jiní muzeum Franze Kafky, někteří pokračovali procházkou na Olšanské hřbitovy, či se šli pobavit únikovou hrou.

Poslední den jsme zakončili příjemnou procházkou po Kampě, zastavili se u vily Jana Wericha, připomněli i jeho souseda – básníka Vladimíra Holana, zastavili se u Sovových mlýnů a galerie Medy Mládkové, a následně absolvovali prohlídku Národního divadla.

Dny v Praze utekly velmi rychle, a ačkoliv jsme se vraceli domů zcela unaveni, odváželi jsme si spoustu zážitků a nová poznání.

Mgr. Zuzana Horklová
Ing. Liběna Krchňáková

Fotogalerie