Jarní 3D projekt jsme proměnili v novou tiskárnu

V průběhu jara jsme se se studenty z 3.B zapojili do kampaně Průša do škol a zrealizovali projekt s názvem „Návrh a tisk žetonů s čísly pro losování otázek maturitní zkoušky“. Kromě spousty nových dovedností a znalostí jsme se těšili také na novou 3D tiskárnu, která nám při úspěšné realizaci projektu měla být darována.

Jak projekt probíhal?

Účelem projektu bylo navrhnout podobu žetonů pro losování otázek maturitní zkoušky s ohledem na jejich následnou bezproblémovou tisknutelnost na 3D tiskárně a snadnou modifikovatelnost pro případná další využití jinými zájemci. Pro zvládnutí všech kroků bylo nutné seznámit se s principem 3D modelování, zorientovat se nabídce a způsobu ovládání vhodných aplikací, převáděním 2D předlohy do 3D objektu, principem „slicování“ – převodu 3D modelu do souboru obsahujícího instrukce pro 3D tiskárnu a spoustou dalšího.

Ve finále jsme výtisky zhodnotili z hlediska jejich tisknutelnosti, stability a funkčnosti a vybrali vítězný návrh pro tisk celé série losovacích žetonů, které budou využity u letošních ústních maturit. A pokud se osvědčí, tak i v dalších letech.

Třeťáci předvedli pořádnou dávku talentu, zručnosti, inteligence a zápalu pro věc. V hodinách ICT si vyzkoušeli práci s 3D modelováním od počátečního návrhu přes tvorbu modelu až po finální slicování a tisk. Zvládli tak úspěšně realizovat projekt společnosti Prusa Research a nová 3D tiskárna nám zůstane.

3D tiskárna u nás rozhodně zahálet nebude

Nová 3D tiskárna se přidá do skupiny ke stávajícím dvěma a budou využívány v novém předmětu s názvem Robotika a 3D tisk, který je zaměřený právě na moderní technologie a jejich využití v praxi.

Bližší informace o projektu jsou dostupné v odkazu: Návrh a tisk žetonů s čísly pro losování otázek maturitní zkoušky od autora Libena Krchnakova | Vzdělávání | Printables.com.