hrajeMSKrajem – Region, který má mladým lidem co nabídnout

V úterý 20. února 2024 navštívil naši školu hejtman Moravskoslezského kraje, pan Jan Krkoška, MBA. Studentům 3. a 2. ročníků a za jejich spolupráce shrnul základní charakteristiky kraje – hory, národní kulturní památky, přehrady, řeky, chráněné krajinné oblasti, letiště, silniční síť, železniční tahy.  Se studenty se shodli, že už nejsme dávno krajem horníků, ale rozvíjí se oblast IT, výroby aut, podnikání s technickými inovacemi, výzkum a vývoj.  Pak se otevřela diskuse, v jakém kraji chtějí dnešní mladí lidé v budoucnu žít.  

Pan hejtman informoval studenty o významných finančních evropských prostředcích, které v rámci operačního programu Spravedlivá transformace získal náš historicky „uhelný“ kraj na proměnu v oblastech: podnikání, výzkum, vývoj, inovace, nová energie, digitální inovace, obnova území, oběhové hospodářství, lidé a dovednosti.   

Věnoval se představení strategických projektů, které se ze získaných prostředků realizují a budou realizovat. Studenty zaujal moderní kampus Ostravské univerzity, CEPIS, Černá kostka, LERCO.  Dále debatovali o technických památkách v rámci Technotrasy, o mezinárodně oblíbených a bohatě navštěvovaných festivalech – Colours of Ostrava a Beats for Love, pro mnohé byla novou informací tzv. Pojez fest.  Padla pochvalná slova na Dolní oblast Vítkovice. Pan hejtman nasměroval studenty k možnostem jejich významné podpory v rámci jejich aktivit, nápadů, inovací.  

V závěrečné diskusi se probírala témata zaměstnanosti a aktuální složitá situace v Liberty Ostrava. Studenty zajímalo, jaké kroky dělá MSK v rámci budoucího nového pracovního uplatnění tisíců zaměstnanců této společnosti a jaké jsou plány na budoucí využití areálu společnosti.  

Studenti ocenili, že měli příležitost se na půdě školy formou otevřené a přátelské komunikace zabývat otázkami souvisejícími s jejich budoucností právě v Moravskoslezském kraji, a to s jeho hejtmanem.  

 

Ing. Marie Katapodisová, ředitelka

Fotogalerie