Zasmějme se spolu (19. 04. 2016)

Městská organizace Svazu důchodců ČR byla hlavním organizátorem taneční a vědomostní soutěže nazvané Zasmějme se spolu. Uskutečnila se dne 19. dubna 2016 v novém Komunitním centru Archa (17. listopadu 596/36, Ostrava-Poruba) od 16 hodin. Soutěž podpořilo statutární město Ostrava a městský obvod Poruba.

Akce se připravovala od loňského srpna ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy a naší školou. Touto akcí chtějí všichni organizátoři podpořit rozvoj mezigeneračních vztahů. Jde o netradiční formu kontaktu, která skloubí taneční a vědomostní soutěž týmů, složených ze studentů naší školy a seniorů, s kulturním programem, v němž také vystoupí mládež a senioři.

Celkem soutěžila 4 družstva, tj. 16 soutěžících (složení družstva: seniorský a studentský pár). Porota je hodnotila v tanečních disciplínách: valčík, polka a disko tanec. Zvláštností je, že kvality družstva prezentovaly také smíšené páry – studentka/senior a seniorka/student. Na taneční klání navazovala vědomostní část soutěže, kdy družstva hledala správné odpovědi na otázky z etiky, historie, geografie aj. Vedoucí 5členné poroty byla učitelka tance Eva Pekárková. Výkony soutěžících hodnotila také ředitelka naší školy Ing. Marie Katapodisová a paní Mgr. Miroslava Sabelová, ředitelka Knihovny města Ostravy. Paní profesorka Mgr. Bronislava Grebíková se výrazně podílela na organizaci soutěže a dokázala především motivovat k zapojení do tanečně-vědomostní soutěže studenty naší školy. Lea Prusková a Marek Profota vytvořili „žlutý“ taneční pár, své taneční umění předváděla Andrea Kalusová a Mário Tomica jako pár „červený“, barvu „zelenou“ měl pár Petra Špičáková a Kryštof Gajdošík a čtvrtou taneční „modrou“ dvojici vytvořili Natálie Hejnalová s Petrem Kazimirskim. O důležité hudebně-technické zázemí a o fotodokumentaci se postaral pan profesor Ing. Radim Štefan. Pozvání na akci přijal pan PaedDr. Libor Lenčo, vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu MSK, zřizovatele naší školy. Přítomna byla rovněž paní Jana Prusková, předsedkyně SRPOA, z. s. Obchodní akademie.

Součástí soutěže byl doprovodný zábavný program. Umění dříve narozených prezentovat známý Taneční soubor Kotek s uměleckou vedoucí Naďou Rokytovou. Za studentskou generaci vystoupili Viktorie Paskerová a Vojtěch Kohoutek (latinskoamerický tanec), Lucie Fišáková (scénický tanec), Nikol Türscherlová (zpěv), Daniela Pokludová (poi žonglování), Martin Pham (kung fu) a Tereza Kubáčková (příčná flétna). Všichni byli odměněni bouřlivým potleskem publika.

A jak to nakonec dopadlo? Na první příčce se umístil pár „žlutý“, na druhé pár „červený“, pomyslnou bronzovou medaili si odnesl pár „zelený“, který navíc získal od laické poroty ve složení Daniela Richterová, Kristýna Schimelová a Laura Goncalvesová, cenu publika. Pár „modrých“ měl o pár bodíků méně, a proto skončil na krásném 4. místě.

Atmosféra soutěže byla skvělá. Všichni se velmi dobře bavili, jak publikum, porota, tak i samotní účinkující. Při disco tanci byly slyšet výbuchy smíchu, čímž se potvrdilo, že název soutěže byl zvolen velmi vhodně. Ukázalo se, že společné aktivity mladých lidí a seniorů jsou pro obě skupiny nejen příjemnou zábavou, ale že jedna skupina druhé má co nabídnout, čím ji obohatit. Dokáží se velmi pěkně vzájemně doplňovat, tolerovat, a tak rozvíjet pozitivní mezigenerační vztahy.

Daniela Richterová, studentka 3. A