Vánoční Krakov

Přihlášky na zájezd do Krakova se nám jen hrnuly, takže přestože nakonec někteří nemohli ze zdravotních důvodů vyrazit, jsme obsadili dva autobusy a na zájezd vycestovalo 80 studentů a 4 vyučující. Ve čtvrtek 20. ledna jsme měli sraz už 6:45, spočítali jsme se a rozdělili se do autobusů. První a druhý ročník nastoupil s Mgr. Grebíkovou a Mgr. Polachovou a třeťáci a čtvrťáci se vydali na cestu s Ing. Barošovou a Mgr. Doleželovou.

Na místo jsme dorazili dopoledne po desáté hodině, vystoupili jsme pod hradem Wawel

a zjistili jsme, že je v Polsku o dost chladněji než u nás a navíc sněží – konečně vánoční atmosféra. Na prohlídku hradu jsme byli rozděleni do skupin, nejprve jsme museli projít poměrně přísnou bezpečnostní kontrolou a následně jsme prošli expozici s názvem “Reprezentační královské komnaty”.

Do historického centra jsme doslova sklouzli od hradu z kopce dolů. Město je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, rozhodně má tedy co nabídnout.  Viděli jsme například Kostel Sv. Petra a Pavla, Kanovnickou ulici či známou tržnici s názvem Sukiennice. Zájemci také využili prohlídky Baziliky Panny Marie.

Vánoční atmosféru zájezdu nám pomohly navodit trhy, které sice nepatří k největším, ale určitě se nemají za co stydět. Paní průvodkyně nám doporučila tradiční polské dobroty, zvláště pak teplé polévky. Nakoupili jsme drobné dárky a mohli jsme se vydat zpátky k autobusu.

Naposledy jsme se prošli kolem hradu a řeky Visly, udělali jsme poslední fotky vánočních stromečků a výzdoby a vyrazili jsme zpět do Ostravy.

Věříme, že se studenti něco dozvěděli a zájezd si užili. Zároveň doufáme, že se nám brzy podaří zopakovat podobnou akci.

Fotogalerie