Stali jsme se na den tvůrci evropské politiky (31. 03. 2016)

Dne 31. 03. 2016 jsme se zúčastnili soutěže „Staň se na den tvůrcem evropské politiky“. Naši školu reprezentovali: Lea Prusková, Petr Icela, Daniel Zahnaš a Kryštof Čeporan v doprovodu paní učitelky Majlišové. Po nastudování podkladů, které obsahovaly jednací řád a směrnici, kterou jsme měli prodiskutovat v simulaci evropské rady a evropského parlamentu. V rámci materiálů nám byly zaslány také informace o politickém postoji zemí a také počet hlasů, které mají v evropské radě. V parlamentu studenti zastupovali europoslance a byli aktivní v rámci vybrané politické frakce. Po nastudování jsme vyrazili vlakem do Olomouce a snažili se najít místo konání soutěže. Milá paní nás uvítala a nasměrovala ke kapli, kde se měla soutěž konat. Pokrčili jsme rameny a došli ke dveřím kaple. Na nich visel papír, který hlásal: „Dnes se koná somatologická soutěž středních škol …“ S úsměvem jsme se vrátili, omluvili se a konečně našli zasedací sál na magistrátu města Olomouce. Po krátkém úvodu a představení předsedajících jsme se vrhli k řečnickému pultu jeden po druhém a vyjadřovali jsme postoj svých zemí, které jsme zastupovali, k dané směrnici. Následovala pauza na svačinu a v rámci této pauzy také kuloární jednání. Pak jsme hlasovali o návrzích úprav znění směrnice. Po odsouhlasení finální verze následovalo vyhlášení. Při vyhlašování jsme byli všichni příjemně překvapeni, že náš dvoučlenný tým Lea Prusková a Petr Icela vyhrál diplom a ceny za třetí místo. Gratulace! Poslední hromadná fotka, pár slov na závěr a hurá domů. Definitivně to bylo příjemné zpestření týdne a skvělá zkušenost. Zúčastníš se dalšího ročníku i Ty?

student Kryštof Čeporan