Slavíme 110. výročí založení školy

Konference k odbornému ekonomickému vzdělávání

Program:

  1. Historie a současnost odborného ekonomického vzdělávání na Obchodní akademii v Ostravě-Porubě
    Ing. Marie Katapodisová,
    Obchodní akademie, Ostrava-Poruba
  2. Odborné ekonomické vzdělávání z pohledu bývalého ředitele
    Ing. Jaromír Škapa
  3. Možnosti terciálního vzdělávání pro absolventy Obchodní akademie v Ostravě-Porubě
    Ing. Markéta Zajarošová, Ph.D., EKF VŠB-TU Ostrava
  4. Kariérové poradenství na ÚP a spolupráce se sociálními partnery, trh
    práce
    Mgr. Marcela Bučková, Úřad práce Ostrava
  5. Středoškolské ekonomické vzdělávání – volba žáků porubských ZŠ
    Mgr. Zuzana Bajgarová, Úřad MOb Poruba
  6. Ekonomické vzdělávání jako součást nabídky krajských škol
    PaedDr. Stanislava Šmídová,
    OŠMS KÚ MSK

V rámci oslav 110. výročí založení naší školy proběhla v aule dne 30. září 2015 „Konference k odbornému ekonomickému vzdělávání“. Nejdříve byla připomenuta celá historie školy od data jejího založení 7. září 1905. Poté se paní ředitelka Ing. Marie Katapodisová zaměřila na vývoj školy v posledních 10 letech. Účastníci konference získali přehled o nabízených studijních oborech, o veškerých aktivitách a úspěších žáků i pedagogů školy, o projektové činnosti a jejím pozitivním dopadu na jednotlivé oblasti vzdělávání. Ocenila nesmírně náročnou a současně krásnou profesi učitele. Také bývalý ředitel školy, Ing. Jaromír Škapa, vyhodnotil významný posun školy od roku 2003 v oblasti využívání moderních interaktivních technologií a výukových metod a zdůraznil nenahraditelnou roli osobnosti pedagoga. Ústy studentek Daniely Richterové a Kristýny Šimelové zazněla slova vzpomínání, pozdravů a přání z dopisu pana PaedDr. Libora Vidláka, který školu řídil v letech 1990-1995. Konferenci pozdravila rovněž formou dopisu absolventka naší školy, paní Taťána Netoličková – Kocembová, známá československá atletka, běžkyně.

Možnostem terciálního vzdělávání absolventů SŠ na EKF VŠB TU Ostrava se věnovala paní Ing. Markéta Zajarošová, Ph.D., která vyzvedla připravenost našich žáků k vysokoškolskému studiu ekonomického zaměření. Paní Mgr. Marcela Bučková všechny seznámila s oblastí kariérového poradenství Úřadu práce v Ostravě. Zajímavá byla data z trhu práce u absolventů skupiny ekonomických oborů i velmi pozitivní hodnoty uplatnitelnosti absolventů právě naší školy. Pozvání na Konferenci přijala rovněž paní Mgr. Zuzana Bajgarová, místostarostka městského obvodu Poruba. Ocenila kvalitu a význam naší školy pro volbu žáků porubských základních škol. To, že v posledních letech dochází procentuálně ke zvyšování přijímaných žáků do 1. ročníků naší školy právě z lavic deváťáků porubských ZŠ, je jistě příznivá informace. Konferenci uzavřela paní PaedDr. Stanislava Šmídová, vedoucí odd. správy škol OŠMS Moravskoslezského kraje, celkovým přehledem o nabídce vzdělávání škol krajských i škol jiných zřizovatelů a její nezbytné korekci, ke které došlo v časovém vývoji v souvislosti s poklesem populační křivky 15letých žáků v MSK i v Ostravě. Zdůraznila, že ekonomické vzdělávání patří i nadále do spektra oborové nabídky středního vzdělávání v kraji. Ocenila výsledky školy a pedagogy, kteří jsou tím nejdůležitějším tvůrcem v procesu vzdělávání i výchovy dnešní mladé generace.

Školní akademie

Jedním z bodů programu oslav 110. výročí založení naší školy dne 30. září 2015 byla „Školní akademie“, kterou si podle scénáře a pod režijní „taktovkou“ Mgr. Bronislavy Grebíkové připravili studenti. Jejich velmi krásná vystoupení byla oceněna bouřlivým potleskem a radostí v očích diváků – spolužáků, současných i bývalých pedagogů, absolventů školy, rodičů, členů Školské rady a SRPOA a vzácných hostů z obce, Úřadu práce, VŠB-TU Ostrava a z Moravskoslezského kraje.

„Pěvecký sbor“ třídy 2. A zazpíval známou píseň „Kaťuša“ a všechny přítomné přesvědčil, že se druhému cizímu jazyku – ruštině velmi pilně učí. Jejich vyučující Mgr. Majlišová jim byla rovněž pěveckou oporou. Poté se tělocvična proměnila v taneční parket a Viktorie Pasterová, studentka 1. A, všechny okouzlila předvedením latinsko-amerických tanců se svým tanečním partnerem. Obdiv sklidil také student třídy 2. C Martin Pham s ukázkami bojového umění KUNG FU. Hbité prsty Petry Helvínové z 3. C rozezněly klávesy písní Nothing Else Matters. A za chvíli se nesl tělocvičnou zpěv Nikoly Tűrscherlové. Pro tuto příležitost si vybrala píseň Alexandra Burue – Hallelujah.

Školní akademie pokračovala ve víru latinsko-amerických tanců, tentokrát v podání Ley Pruskové z 2. A a Marka Profoty z 1. C. Po okouzlujícím tanečním vystoupení proběhla tisková konference. Studenti 4. ročníků (K.Čeporan, P. Poloch, V. Fritschová, M. Neuwirthová a D. Bohdalovská) a členka projektového týmu ERASMUS+ PhDr. Pechová odpovídali na otázky „médií“ k průběhu měsíční odborné stáže v Irsku. Tyto informace byly užitečné i pro stávající studenty 3. ročníků, které tato zahraniční stáž čeká v letošním školním roce.

Hra světel POI v kombinaci s atletickými prvky Daniely Pokludové z 3. C zanesla všechny diváky do světa fantazie. Finále školní akademie bylo doslova kouzelné. Matěj Roščák ze třídy 2. C v asistenci svých rodičů zaujal svým kouzelnickým uměním. Programem provázeli naši již zkušení moderátoři Kryštof Čeporan a Petr Poloch ze 4. A. Technickou stránku školní akademie obětavě zabezpečil Ing. Štefan.

Všem studentům i pedagogům, kteří se podíleli na přípravách a realizaci Školní akademie, patří velké poděkování.

Účastníci oslav měli také možnost prohlédnout si nově vybavené učebny a seznámit se ukázkami aktivních metod výuky podporovaných interaktivní technikou. Posadili se po letech do „své„ lavice, zavzpomínali si a popovídali s pedagogy.

Obchodní akademie v Porubě je připravena i v dalším desetiletí a století poskytovat maturitní vzdělávání na vysoké úrovni kvality.

Fotogalerie