Porubské desatero (15. 03. 2016)

Pozvání pana starosty městského obvodu Poruba Ing. Petra Mihálika na diskusní akci „Porubské desatero“, konané dne 15. 03. 2016 od 17.00 v sále Domova Slunečnice, přijala ředitelka naší školy. Společně se studenty Janem Krivým a Vojtěchem Kanyzou z 1.C, Markem Dostálem z 3.C, Kamilou Svobodovou z 2.B a Dominikou Bohdalovskou z A4.A školy se zapojili do veřejné diskuse formou kulatých stolů věnované těmto tématům:

• Sociální oblast a rodinný život
  • Bezpečnost ve městě, veřejný pořádek
  • Životní prostředí, čistota města
  • Kultura, sport a trávení volného času
  • Školství a vzdělávání
  • Vzhled a funkce veřejných prostranství
  • Doprava ve městě, parkování, cyklistika
  • Občan a úřad, informovanost
  • Stůl mladých – jak vidí oni potřeby Poruby?

I když je Poruba, kde sídlí naše „krajská“ škola, atraktivním místem pro život a lidé každého věku tady najdou téměř vše, co potřebují a co je zajímá, i tak je stále co zlepšovat. Cílem bylo společné definování priorit Poruby pro její rozvoj, aby byl tento obvod pro všechny přitažlivý i v budoucnu a dokázal využít nové příležitosti.

Na tomto setkání jsme měli možnost se zapojit svými názory i do tvorby tzv. pocitové mapy Poruby, která vzniká ve spolupráci s odborníky z Univerzity Palackého v Olomouci a která prostorově znázorní některé konkrétních problémy a nabízí možnost sdílet pocity z okolí místa, kde žijeme, pracujeme, studujeme. Výstupy z celé akce budou předloženy Zastupitelstvu městského obvodu Poruba a poslouží pro plánování rozvoje Poruby v dalších letech. Akce probíhá také ve spolupráci s přípravou nového, fajnOVeho strategického plánu Ostravy 2017–2023.

Účastí v diskusi u kulatých stolů se nám podařilo v tématu „Doprava ve městě, parkování a cyklistika“ zveřejnit požadavek na řešení nevyhovujícího stavu chodníku na Polské ulici a parkovací plochy před školou. Upozornili jsme na vysokou frekvenci chodců po příjezdové automobilové komunikaci – studenti a zaměstnanci naší školy i Střední školy služeb a podnikání a občané z okolních obytných částí, kteří komunikaci používají jako hlavní koridor pro nákupy do Kauflandu. Společně s obdobnými požadavky dalších ulic Poruby jsme získali vzhledem k přidělenému počtu hlasů 1. místo!

Dva nejčetnější požadavky z každé oblasti budou prezentovány porubské veřejnosti k dalšímu dotazníkovému šetření. Sledujte tedy novinky na poruba.ostrava.cz a svůj pocit do pocitové mapy můžete vyjádřit na www.pocitovemapy.cz/poruba-2016.

Můžeme se těšit na zlepšení komunikace k naší škole.

Ing. Marie Katapodisová