Otázky fiskální a daňové politiky

Studenti 3. ročníku OA a 4. ročníku IT se v rámci spolupráce s Vysokou školou báňskou, technickou univerzitou, Hornicko-geologickou fakultou, Institutem ekonomiky a systému řízení, zúčastnili odborné přednášky Ministerstva financí ČR, týkající se fiskální a daňové politiky, která proběhla dne 16. února 2017.

Přednášejícím byl ministr financí Ing. Andrej Babiš a Ing. Aleš Michl, vedoucí ekonomických poradců ministra financí.

Jednotlivé části jejich odborné přednášky se dotýkaly např. vývoje státního dluhu ČR, výsledků státního rozpočtu, daňové politiky, daní z příjmu fyzických osob i právnických osob, DPH, poskytovaných slev na dani, spotřební daně, vývoje HDP, reverse charge apod.

Studenti měli možnost si ověřit své znalosti získané v ekonomických předmětech vyučovaných na naší Obchodní akademii v Ostravě-Porubě na praktických ukázkách hospodaření našeho státu.

Postřehy studentů:
„Ačkoli jsem studentem IT, tak jsem se i v přednášce pana ministra financí našel.“
„Slova a styl, jakým přednesl svou prezentaci, mě udržela v pozoru po celou hodinu a půl.“
„Ukázal nám přiblížený pohled na stát, odvod daní a že ne vše je tak lehké, jak se zdá.“
Vysvětlení pomoci toho, jak to funguje v praxi, se mi velice líbilo a pokud se rozhodne pan Babiš znovu udělat nějakou přednášku v Ostravě, rád se jí „zúčastním“

„Skvělá prezentace pana ministra Ing. Andreje Babiše a pana Ing. Aleše Michla. Prezentace byla zformulována tak, aby tomu rozuměli i studenti nižších ročníků se základy ekonomiky.“

Ing. Věra Štverková
studenti 3. A.