Slovensko, duben 2011

Dne 11 .4. 2011 jsem jela spolu s dalšími vybranými studenty OA (Simona Bartková, Petr Šumbera a Panajotis Chadziandoniu) do slovenského města Prešov, kde probíhala akce Comenius, v níž již tradičně 8 zemí EU prezentuje své památky UNESCO.

Sraz jsme měli v 7:40 na nádraží Svinov a doprovod nám dělaly paní profesorky Mgr. Šafránková a Mgr. Pechová. Vlak odjížděl v 8:00 hod a cesta trvala přibližně 4 hod. Na prešovském nádraží nás pak vyzvedly studentky, které nás doprovodily do našeho čtyřhvězdičkového hotelu Dukla, kde jsme se ubytovali.

Ještě v ten den jsme jeli do jejich školy, kde jsme na nástěnku udělali menší info o ČR a našich významných osobnostech a místech. Druhý den probíhaly prezentace památek. My jsme prezentovali Vilu Tugendhat.

Po prezentaci jsme se v jejich škole naobědvali a vyrazili na výlet po památkách UNESCO. Za úterý, středu a pátek jsme projeli množství řecko-katolických, evangelických a protestantských kostelů, pomalu nám začaly splývat. Ale ta města (Bardějov, Krežmarok, Kysucké Nové Město, Stará Ľubovňa, atd.) byla velice krásná a upravená.

Ve čtvrtek jsme pak měli výlet do Tater, kde jsme se prošli kolem vodopádů až na Štrbské pleso. Nechyběl jak sníh, tak i velká koulovačka. Poslední den nám uspořádali rozlučkový večírek, kde jsme kromě diskotéky a parádního jídla měli namalovat to, co jsme za celý týden viděli. Pravda, vznikala docela zajímavá díla.

Celkově ten týden uběhl velice rychle, ale já jsem vděčná za tu příležitost, že jsem mohla jet, poznat nová místa, seznámit se s novými lidmi. A tak jsme 16.4. z prešovského nádraží vyrazili zpět směr Ostrava s kupou vzpomínek a dojmů.

Aneta Markusová, L3. A