Krokus

Projekt Krokus 2021
Projekt Krokus 2019
Projekt Krokus 2018

V listopadu 2012 se naše škola zapojila do mezinárodního projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

Tento projekt určený žákům a studentům od 11 let probíhá již několik let na školách nejen v Irsku, ale po celém světě. Každoročně se do něho zapojují dalí a další školy. Na mnoha místech se z něho stal dlouhodobý projekt. Jednou z nově zapojených škol je i naše Obchodní akademie na Polské ulici v Ostravě-Porubě.

HETI zdarma poskytuje cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, které zemřely během holocaustu.

Účast na projektu je bezplatná. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou museli Židé během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou ke konci ledna nebo v únoru, aby připomněly Mezinárodní den památky obětí holocaustu (27. ledna).

Projekt Krokus nabízí konkrétní možnosti, jak přiblížit problematiku holocaustu mladým lidem a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu.

V současné době je do projektu zapojeno více než 40 000 studentů z Irska a celé Evropy.

V České republice je projekt koordinovaný Mgr. Zuzanou Pavlovskou, pracovnicí Židovského muzea v Praze.

Za naši školu se projektu zúčastnili a cibulky krokusů v atriu naší školy a v květináčích zasadii studenti A3. Poděkování parří jim, vedení školy, Ing. Katapodisové, za poskytnutí kvalitní zeminy a paní vrátné, A. Malčíkové, za zalévání sazenic v atriu. V současné době vyhlížíme první květy.

Mgr. Jana Kondeková

Foto: Mgr. Jana Kondeková