Litva, duben 2010

Hned následující měsíc se projektová schůzka konala v Litvě. Pobaltský stát navštívily Monika Kubinová a Petra Herkommerová z L4.B, které se musely vyrovnat nejen s naprosto odlišnou kulturou, ale hlavně s komplikacemi spojenými s výbuchem islandské sopky a faktem, že je 3 dny po návratu čeká praktická maturitní zkouška. Pobyt v době 12. – 17. 4. 2010 byl ve znamení nádherného počasí a mnoha nových a velice zajímavých informací. Navštívili jsme hlavní město Vilnius, bývalé centrum země a současně jediný vodní hrad v Evropě Trakai, muzeum jantarů nebo archeologické naleziště Kernavé. Děvčata zvládla náročnou cestu i prezentaci výtečně a zcela jistě se naučila bojovat nejen s trémou.

Děkuji všem studentům L4.B A/N za přípravu a realizaci projektu Comenius.

Pohled studentek:

V roce 2010 jsme díky naší škole, která spolupracuje na projektu Comenius, měly možnost navštívit Litvu. Společně s paní profesorkou Šafránkovou jsme v neděli 11. 04. 2010 odjely vlakem do Prahy a následné ráno jsme odletěly z Ruzyňského letiště do Frankfurtu, kde jsme přestupovaly na letadlo do Vilniusu. Když jsme dorazily do Litvy, bylo velmi teplo a slunečno. Ubytovány jsme byly společně s dalšími účastníky projektu v útulném hotelu. Po vybalení pár věcí jsme se vydaly na prohlídku hlavního města. Vilnius je krásné město, které nás ohromilo nejen po své historické stránce, ale také svým moderním vzhledem.

Město je rozdělené na dvě části, jedna část je nově vybudována a ta druhá je historická a velice zachovalá. Další den jsme si Vilnius prohlédli s naší průvodkyní, která mluvila německy. Ze začátku nám trochu působilo problém rozumět, ale po pár větách jsme si zvykly a už jsme zhruba věděly, o čem paní hovoří. Večer jsme odjeli do menšího městečka Kedainiai, kde jsme byli ubytováni po zbytek pobytu v Litvě. Toto město bylo naše ,,centrum“, ze kterého jsme vyjížděli po okolních památkách. Pro litevské obyvatele jsou jejich památky velice důležité a dokáží je i dostatečně ocenit. Litevské památky jsme obdivovali celý týden, navštívili jsme kostely, muzea, hrady a další zajímavá místa. Předposlední den jsme prezentovali naše „projekty“, které jsme si již předem připravili. Každá země prezentovala svou památku UNESCO, které si váží.

Pro Litvu jsme si společně s paní profesorkou Šafránkovou připravili zámek Lednici a celý areál kolem něj. Prezentaci jsme nejprve napsaly česky, a pak s pomocí paní profesorky přeložily do němčiny. Některým studentům šlo prezentování snadněji, na některých byla vidět tréma, ale myslíme si, že se to všem hezky povedlo. Páteční večer byl rozlučkový, večeřeli jsme v restauraci, kde jsme se bavili a vlastně se i částečně rozloučili. V sobotu ráno jsme odjeli a vrátili se domů.

Po celou dobu bylo v Litvě krásné počasí, které jsme si nádherně všichni užili. Paní profesorka na začátku našeho výletu pronesla, že to bude dobrodružství, a měla pravdu. Během pobytu jsme zjistili, že vybuchla islandská sopka a nelétají letadla. Proto se nám pobyt jemně zkomplikoval, ale naše šikovná paní profesorka všechno zachránila. Jely jsme vlakem, cesta byla náročná jak fyzicky tak psychicky, ale nakonec jsme se v pořádku dostaly domů.